Z niedoborem magnezu walczę od zawsze, ale ostatnie miesiące były dla mnie najtrudniejsze. Wypłukałam z siebie ten pierwiastek całkowicie i próbuję teraz odbudować zapasy. Nie jest łatwo, ale widzę znaczną poprawę :) Przestałam mieć problemy z oddychaniem (ataki hiperwentylacji to masakra :( ), to dla mnie najważniejsze. Mogę normalnie funkcjonować! Mimo wszystko wiem, że może być jeszcze lepiej... Powoli, z każdym dniem... ciągle do przodu.
Jakiś czas temu na blogu pojawił się pierwszy wpis -
KLIK - o roli
magnezu w organizmie. Dziś zapraszam Was serdecznie na kolejny artykuł, w którym pomogę Wam sprawdzić, czy potrzebujecie uzupełnić zapasy magnezu.
Ciągły stres, życie w ciągłym biegu, nieodpowiednia dieta, zanieczyszczenie środowiska - oto recepta na niedobór magnezu. Każdy z nas jest na to narażony!
Zbyt mała ilość magnezu w pożywieniu
Polskie gleby (w 60% kwaśne), są dość ubogie w magnez, a stosowanie nawozów sztucznych jeszcze bardziej ograniczają ilość tego pierwiastka. Warzywa i owoce choć z zasady bogate w magnez, okazują się nie zawierać go zbyt wiele. Pamiętajmy także o tym, że woda filtrowana idealnie nadaje się do gotowania - jednak jest uboga w składniki mineralne, które musimy dostarczyć organizmowi. Na zimno do picia polecam "kranówkę" lub mineralną.
Wysokie poziomy ołowiu
Rosnące skażenia wody, żywności i powietrza, powodują objawy łagodnej (a jednak przewlekłej) ołowicy. Oblicza się, iż mamy kilkaset razy więcej ołowiu w organizmie, niż nasi przodkowie 100 lat temu. Przy wysokich poziomach ołowiu spada w osoczu ilość magnezu.
Jedzenie zbyt dużej ilości przetworzonych lub gotowanych produktówPowinniśmy spożywać więcej produktów roślinnych w stanie surowym, w których magnez występuje w stanie niezmienionym. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do reakcji chemicznych, prowadzących do powstania trudno rozpuszczalnych związków magnezu, które organizm źle przyswaja.
Zbyt duże spożycie napojów wypłukujących magnez
Są to napoje takie jak kawa, herbata, napoje gazowanych buforowanych kwasem fosforowym (cola czy energetyki), alkohol. Płyny bogate w sacharozę również uszczuplają zapasy magnezu z naszego organizmu.
Niektóre leki
Przyjmowanie leków jak tabletki antykoncepcyjne, środki uspokajające, niektóre antybiotyki obniżają wchłanianie magnezu. Leki o właściwościach przeczyszczających i moczopędnych skutkują zwiększonym wydalaniem magnezu.
Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe
Nasycone kwasy tłuszczowe tworzą z magnezem trwałe związki chemiczne uniemożliwiające połączenie jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu. Należą do nich tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, zabielacze do kawy, lody itd.
Za dużo wapnia
Wapń jest antagonistą magnezu. Zbyt duża ilość wapnia w pożywieniu nie tylko powoduje niekorzystny bilans magnezu, ale także sprzyja powstawaniu zwapnień w organizmie.
Za dużo białka
Spożycie dużej ilości potraw bogatych w białka zwiększa natomiast zapotrzebowanie organizmu na magnez.
"Moda na błonnik"
Włókna spożywcze zawarte w otrębach i pełnoziarnistych produktach zwiększają szybkość ruchu jelitowego pomagając pozbyć się zaparć. Przechwytują także minerały, zmniejszając ich wchłanianie.
Produkty te są bogate w magnez, ale posiadają związki kwasu fitynowego, zaburzającego przyswajanie zawartego w nich magnezu. Związki fitynowe może unieszkodliwić jedynie naturalna fermentacja zakwasu piekarskiego. Do większości przemysłowo produkowanego pieczywa piekarze dodają albo drożdże albo sztuczny zakwas w proszku, co nie neutralizuje szkodliwych fityn.
Stres
Szybie tempo życia, jedzenie w pośpiechu, problemy finansowe i zdrowotne, zła atmosfera w pracy lub w domu... To wszystko uszczupla nasze zapasy magnezu.
Ponadto niedobory magnezu mogą powodować:
- choroby tarczycy: niedoczynność: parathormon, nadczynność: hiperkalcemia
- cukrzyca: znaczne zmniejszenie magnezu we krwi spowodowane zwiększonym wydalaniem magnezu z moczem. Szczególne problemy magnezowe mają osoby stosujące insulinę (spada stężenie magnezu w kościach).
- choroby nerek
- zwiększona diureza: po usunięciu kamieni, po ostrej niewydolności nerek, po przeszczepie – powodują duże utraty magnezu
- nadpotliwość
Jak można zauważyć - niektóre czynniki można bardzo łatwo zlikwidować, na inne nie mamy żadnego wpływu.
Kiedy jest coś nie tak, nasze ciało wysyła sygnały. Niestety nie zawsze umiemy je właściwie odebrać. Korzystamy z porad "wujka google" zapominając o tradycyjnych metodach... jak na przykład badanie krwi. Warto jednak wsłuchać się w nasze ciało i odbierać to, co próbuje nam przekazać.
Najczęstsze objawy niedoboru magnezu:
Sygnały ze strony układu nerwowego i mięśniowego
Magnez hamuje uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny, dzięki czemu dobroczynnie działa na nasz układ nerwowy. Niedobór magnezu może być przyczyną niedokrwienia mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca. Osoby cierpiące na niedobór tego makroelementu cierpią na nadpobudliwość nerwową (stany lękowe, nerwice, tendencje depresyjne, histeryczne, hipochondryczne, agresja, kłótliwość, zaburzenia snu (w tym bezdech nocny), ucisk w klatce piersiowej, duszności), zawroty głowy, omdlenia, drgania, drżenia i skurcze mięśni, bóle kręgosłupa, mrowienia, przykurcze, kłucia itp. To wszystko powoduje wzrost poziomu stresu, który powoduje jeszcze większy niedobór magnezu...
Przy niedoborze magnezu pojawiają się kłopoty z pamięcią.
Problemy ginekologiczne (u kobiet)
Kobietom z niedoborem magnezu często doskwiera problem PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), towarzyszą im zaburzenia gospodarki hormonalnej, zaburzenia miesiączkowania. Niestety w tym przypadku łatwiej o poronienia.
Dokuczliwa menopauza Magnez działa stabilizująco na uwalnianie estrogenów zapobiegając wahaniom ich stężenia we krwi, powodując złagodzenie objawów menopauzy.
AlergiaZ badań wynika, że połowa ludzi cierpiących na alergie reaginowe (powodujące astmę, nieżyty nosa, zapalenie spojówek, migreny, pokrzywki) miała pierwotny niedobór magnezu. Te same badania wykazały, że cierpiący na niedobór magnezu (nawet bez objawów nerwowo-mięśniowych) w 39% byli jednocześnie alergikami.
Objawy kostne i stawowePrzy niedoborach magnezu często występują: zwapnienie chrząstek, chrupanie w stawach, próchnica zębów, zrzeszotowienie kości (osteopenia, osteoporoza), podatność zębów i kości na złamania. Aż 60% magnezu jaki mamy w organizmie znajduje się w naszych kościach i zębach!
Anemia
Wśród osób z niedoborem magnezu stwierdza się niedokrwistość w 10% przypadków.
Zaparcia
Niedobór magnezu wywołuje zahamowanie pasażu jelitowego.
Odporność na infekcje
Magnez jest niezbędny dla ochrony przeciwciał, a niski poziom tego pierwiastka może zwiększyć ryzyko reakcji alergicznych, ponieważ niedobór magnezu może spowodować wzrost poziomu histaminy.
Słabe łamiące się paznokcie i wypadające włosy
Niedobór magnezu powoduje łamliwość i bielactwo paznokci, kruchość i wypadanie włosów.
Obecnie badanie włosów daje właśnie najbardziej wartościowy obraz czy cierpimy na niedobór tego pierwiastka.
Plamki na paznokciach
Białe plamki na paznokciach są brzydkim defektem i mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Świadczą głównie o małej ilości cynku, wapnia i magnezu w organizmie.
Fluoroza
W obecnych czasach nasz organizm otrzymuje niebezpiecznie duże ilości związków fluoru - fluor pełni bowiem w naszym ustroju rolę mikroelementu, którego potrzeba nam w znikomych ilościach. Stężenie związków fluoru w pożywieniu, wodzie i powietrzu jest coraz wyższe w związku z postępującym skażeniem środowiska. Nadprogramowe związki fluoru zmieniają przemianę i rozmieszczenie magnezu (jak również wapnia) w organizmie, co sprzyja osłabieniu naszych zębów i kości. Wapń i magnez zawarte w diecie ograniczają wchłanianie fluoru.
Nowotwory krwiBadania wykazały, że w środowisku, w którym ludzie i zwierzęta chorują na białaczki (zwłaszcza limfatyczne) istnieje niedobór przyswajalnego magnezu w glebie i wodzie. Coraz częściej mówi się o wpływie niedoboru magnezu na raka.
Czy wśród moich CZYTELNIKÓW też są osoby, które walczą z niedoborem magnezu? Co dla Was jest najgorsze, jak sobie z tym radzicie? Może ktoś też miał ataki hiperwentylacji? Czekam na Wasze komentarze!
Pisząc ten artykuł opierałam się na pracach:http://www.ptmag.pl/pl/32073/0/Magnez-krol_zycia.htmlhttp://www.aptekabatorego.pl/magnez.pdfhttp://osteopatia-urbaniak.waw.pl/magnez---objawy-niedoboru.html